Plug Lockout: For 1 1/4 in Max Cord Dia, For 3 in Max Plug Dia, For 2-Prong/3-Prong Plug Type
In Stock
$30.25
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 1 1/4 in Max Cord Dia, For...
Item 5T831
$30.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Maximum Cord Diameter | 1-1/4 in |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| Outside Diameter | 3.47 in |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| Storage Protection Code | A |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| For Maximum Plug Diameter | 3 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Manufacturer Part Number | PLO23 |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Overall Length | 6.25 in |
| For Voltage | 125/250/600V AC |
| Lockout Material | Thermoplastic Elastomer |
| Encasing Lockout | Yes |
| Legend | Plug Lockout Do Not Plug in |
| Overall Width | 5.2 in |
| For Maximum Plug Length | 5.5 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Standards | UL 94-HB |
| Display Qty | 1 |
| Lockout Type | Plug |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Freight Class Code | 18 |
| Lockout Color | Yellow |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 37/100 in |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Overall Height | 6.25 in |
| Plug Lockout Type | 3-In-1 Plug Lockout |
| Language | English, Spanish |
| Mfr. Model # | PLO23 |
Description
Plug Lockout, Yellow, 1/4In Shackle Dia.