Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 2 5/8 in x 5/8 in, 2 5/8 in x 19/32 in, White, -320°F to 230°F
In Stock
$303.25
/each
Earn 303 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 2 5/8 in...
Item 56KG75
$303.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Width | 2-5/8 in |
| Label Width | 5/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Label Height | 2-5/8 in |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Material | Polyester |
| Label Color | White |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12 |
| Roll Length | 19/32 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA30 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Mfr. Model # | THT-153-461-1.5-SC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA30, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 2 5/8 in, Label Material Polyester, Label Width 5/8 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, Vial/Tube Size 2.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-461, Recommended Ribbon R4913