Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x 1 in, 2 19/64 in x 3/8 in, White, -112°F to 158°F
In Stock
$232.75
/each
Earn 232 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x...
Item 56KG59
$232.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12, THT |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Shape | Rectangle |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Width | 1 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA33 |
| Label Color | White |
| Roll Width | 2-19/64 in |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Label Material | Polypropylene |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | THT-152-7425-2-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA33, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Polypropylene, Label Width 1 in, Labels per Roll 2,000, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, THT, Vial/Tube Size 8.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-7425, Recommended Ribbon R6413