Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in Label Ht, 1 1/2 in Label Wd, 1 in Roll Lg, White
In Stock
$255.75
/each
Earn 255 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in Label Ht, 1 1/...
Item 56KG54
$255.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 6XGZ2 |
| Roll Length | 1 in |
| Label Height | 1 in |
| Printer Series Compatibility | BBP33, i3300 |
| Label Material | Polypropylene |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Label Color | White |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -112 Degrees F - 158 Degrees F |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | 150640, 149552 |
| Mfr. Model # | B33-235-7425 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 6XGZ2, Compatible Mfr Part Number 149552, 150640, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Polypropylene, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 1,250, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, Vial/Tube Size 15.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-7425, Recommended Ribbon B30-R4300