Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, Nylon, White, 1, 500 Labels Included
In Stock
$214.00
/each
Earn 214 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, Nylo...
Item 56KG26
$214.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Label Material | Nylon |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Width | 1 in |
| Roll Length | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Compatible Grainger Part Number | 22NA84 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12 |
| Mfr. Model # | THT-249-499-1.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 22NA84, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Nylon, Label Width 1 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, Vial/Tube Size 0.5 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Halogen-Free, Material Series B-499, Recommended Ribbon R4913