Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 1/2 in x 2 3/16 in, 2 13/64 in x 1 1/2 in, White
In Stock
$731.00
/each
Earn 731 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 1/2 in...
Item 56KG20
$731.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Label Shape | Rectangle |
| Roll Length | 1-1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA30 |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Label Width | 2-3/16 in |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Height | 1-1/2 in |
| Label Material | Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Width | 2-13/64 in |
| Mfr. Model # | THT-157-490-1.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA30, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 2 3/16 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, Vial/Tube Size 15.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-490, Recommended Ribbon R4313