Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 in x 1 7/8 in, 1 29/32 in x 1 in, Cryogenic Polyester, White
In Stock
$528.50
/each
Earn 528 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 in x 1...
Item 56KF99
$528.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Width | 1-7/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Material | Polyester |
| Label Shape | Rectangle |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA33 |
| Roll Width | 1-29/32 in |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12 |
| Roll Length | 1 in |
| Material Properties | Cryogenic |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Height | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Color | White |
| Mfr. Model # | THT-156-492-1.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA33, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 1 7/8 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, Vial/Tube Size 8.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Cryogenic, Material Series B-492, Recommended Ribbon R6413