Pre-Cut Label Stock Roll: 7/8 in x 7/8 in, 29/32 in x 29/32 in, Autoclavable Polyester, White
In Stock
$477.50
/each
Earn 477 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 7/8 in x 7/8 in, 29...
Item 56KF89
$477.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Length | 29/32 in |
| Printer Series Compatibility | BBP11, BBP12 |
| Label Material | Polyester |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Roll Width | 29/32 in |
| Compatible Grainger Part Number | 30DA33 |
| Label Width | 7/8 in |
| Label Height | 7/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | BBP12-US |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Autoclavable |
| Mfr. Model # | THT-164-481-2.5-SC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 30DA33, Compatible Mfr Part Number BBP12-US, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 7/8 in, Label Material Polyester, Label Width 7/8 in, Labels per Roll 2,500, Printer Series Compatibility BBP11, BBP12, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Material Series B-481, Recommended Ribbon R6413