Square End Mill, 0.75 in, Carbide
In Stock
$321.00
/each
Earn 321 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
YG-1 TOOL COMPANY Square End Mill, 0.75 in, Carbide
Item 55FM23
$321.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | YG-1 TOOL COMPANY |
| Overall Length | 6 in |
| Length of Cut | 3.25 in, 3-1/4 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 5 |
| Material Application | Steel, Stainless Steel |
| ISO Material Group | P, M |
| End Mill Style | Square |
| Material - Machining | Carbide |
| Finish - Machining | Uncoated |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Mfr. Model # | 58598 |
| Country of Origin | South Korea (subject to change) |
| UNSPSC | 27112803 |
Description
Square End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 3.25 in, Overall Length 6 in, Shank Dia. 3/4 in, Neck Dia. Not Applicable