Bench Drill Press: Belt, Fixed Speed, 138 RPM – 3, 476 RPM, 120/240V AC, 1/2 hp, 15 in Swing
In Stock
$1,770.00
/each
Earn 1770 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Bench Drill Press: Belt, Fixed Speed, 138 RPM...
Item 54ZW29
$1,770.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2211 |
| Brand | DAYTON |
| Drill Press Application | Countersinking, Drilling, Boring, Reaming |
| Phase | Single-Phase |
| Swing | 15 in |
| Drive Type | Belt |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Nominal Voltage | 115/230V AC |
| Speed Control | Fixed |
| Spindle Travel | 5 in |
| Current | 8.6/4.3 A |
| Drilling Capacity in Steel | 1/2 in |
| Spindle-to-Column Distance | 7-1/2 in |
| Mfr. Model # | 54ZW29 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112703 |
Description
Bench Drill Press, Primary Material Application Metal, Wood, Power Down Feed Included No, Drill Press Type Benchtop, Drill Press Application Boring, Countersinking, Drilling, Reaming, Speed Control Fixed, Speed Adjustment Step Pulley, Swing 15 in, Spindle-to-Column Distance 7 1/2 in, Horsepower 1/2 hp, Voltage 120/240V AC, Spindle Taper 2MT, Number of Speeds 16, Chuck Size 5/8 in, Chuck Style Keyed, Guard Included No, Coolant System No, Quill Diameter 1 7/8 in, Drilling Capacity in Steel 1/2 in