Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$155.25
/each
Earn 155 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NU71
$155.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 2.85 in |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Outside Diameter | 1.69 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 1.34 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 49.1 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.18 in |
| Mfr. Model # | C16871774500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 4-1/2 In., Outside Dia. 1-11/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.177 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 1.920 In., Deflection @ Load 1.65 In., Spring Rate 49 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10