Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5 in Lng, 10 PK
In Stock
$108.25
/each
Earn 108 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NU41
$108.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 5 in |
| Outside Diameter | 1.69 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 2.84 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.15 in |
| Spring Rate | 22.9 lb/in |
| Inside Diameter | 1.39 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C16871485000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 5 In., Outside Dia. 1-11/16 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.148 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 1.590 In., Deflection @ Load 2.16 In., Spring Rate 23 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10