Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 2 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$88.10
/each
Earn 88 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NT74
$88.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 0.14 in |
| Compressed Length | 1.51 in |
| Inside Diameter | 1.19 in |
| Free Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 1.46 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 44.3 lb/in |
| Mfr. Model # | 72802CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 2-1/2 In., Outside Dia. 1-15/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.135 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.963 In., Deflection @ Load 0.99 In., Spring Rate 44 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10