Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 10 PK
In Stock
$94.25
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NR81
$94.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 0.79 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 1 in |
| Inside Diameter | 0.91 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 1.23 in |
| Wire Diameter | 0.16 in |
| Spring Rate | 414.6 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C12251621000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1 In., Outside Dia. 1-7/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.162 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.727 In., Deflection @ Load 0.21 In., Spring Rate 415 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10