Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$58.80
/each
Earn 58 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NP80
$58.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 0.89 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 0.11 in |
| Outside Diameter | 1.23 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 1-1/2 in |
| Spring Rate | 42.5 lb/in |
| Inside Diameter | 1.02 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C12251051500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-1/2 In., Outside Dia. 1-7/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.105 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.569 In., Deflection @ Load 0.61 In., Spring Rate 43 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10