Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 10 PK
In Stock
$49.20
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NN37
$49.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 1.68 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 1.1 in |
| Wire Diameter | 0.1 in |
| Inside Diameter | 0.91 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 3 in |
| Spring Rate | 17 lb/in |
| Mfr. Model # | C11000963000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 3 In., Outside Dia. 1-7/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.096 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.922 In., Deflection @ Load 1.32 In., Spring Rate 17 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10