Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 2 in Lng, 10 PK
In Stock
$41.60
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NL53
$41.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 20.7 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.98 in |
| Free Length | 2 in |
| Compressed Length | 1.14 in |
| Wire Diameter | 0.09 in |
| Inside Diameter | 0.81 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 72385CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 2 In., Outside Dia. 31/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.085 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.649 In., Deflection @ Load 0.86 In., Spring Rate 21 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10