Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$35.50
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NK10
$35.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 6.5 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 1.83 in |
| Inside Diameter | 0.71 in |
| Outside Diameter | 0.85 in |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Wire Diameter | 0.07 in |
| Mfr. Model # | C08500683500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 3-1/2 In., Outside Dia. 55/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.068 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.838 In., Deflection @ Load 1.67 In., Spring Rate 7 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10