Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$48.60
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NJ07
$48.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.55 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Wire Diameter | 0.09 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 24.2 lb/in |
| Compressed Length | 2.11 in |
| Outside Diameter | 0.72 in |
| Mfr. Model # | 72081CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 3-1/2 In., Outside Dia. 23/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.085 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 1.284 In., Deflection @ Load 1.39 In., Spring Rate 24 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10. Only shipped in quantities of 8.