Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/4 in Lng, 10 PK
In Stock
$35.60
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NH36
$35.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.72 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.07 in |
| Spring Rate | 35 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 0.65 in |
| Free Length | 1-1/4 in |
| Inside Diameter | 0.58 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C07200721250M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-1/4 In., Outside Dia. 23/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.072 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.448 In., Deflection @ Load 0.60 In., Spring Rate 35 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10