Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 7/8 in Lng, 10 PK
In Stock
$32.10
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NG63
$32.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 7/8 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 0.59 in |
| Compressed Length | 0.38 in |
| Spring Rate | 28 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.72 in |
| Wire Diameter | 0.06 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | C07200630880M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 7/8 In., Outside Dia. 23/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.063 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.313 In., Deflection @ Load 0.50 In., Spring Rate 28 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10