Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$35.10
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NC83
$35.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.07 in |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Outside Diameter | 0.48 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 30.4 lb/in |
| Compressed Length | 2.35 in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.33 in |
| Mfr. Model # | C04800743500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 3-1/2 In., Outside Dia. 31/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.074 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 1.792 In., Deflection @ Load 1.15 In., Spring Rate 30 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10