Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/4 in Lng, 15 PK
In Stock
$48.20
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54NA08
$48.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.48 in |
| Spring Rate | 14.8 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Compressed Length | 0.91 in |
| Free Length | 1-3/4 in |
| Mfr. Model # | 71526CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 31/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.051 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.577 In., Deflection @ Load 0.84 In., Spring Rate 15 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10