Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/4 in Lng, 15 PK
In Stock
$47.05
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MY74
$47.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 0.79 in |
| Outside Diameter | 0.46 in |
| Spring Rate | 6.5 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Wire Diameter | 0.04 in |
| Free Length | 1-3/4 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C04550391750M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 15/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.039 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.396 In., Deflection @ Load 0.97 In., Spring Rate 7 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10