Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/4 in Lng, 15 PK
In Stock
$48.05
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MX95
$48.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 46.1 lb/in |
| Wire Diameter | 0.06 in |
| Free Length | 1-1/4 in |
| Inside Diameter | 0.3 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.42 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 0.79 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | C04200591250M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-1/4 In., Outside Dia. 27/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.059 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.651 In., Deflection @ Load 0.46 In., Spring Rate 46 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10