Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 7/8 in Lng, 15 PK
In Stock
$44.15
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MX11
$44.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 7/8 in |
| Outside Diameter | 0.42 in |
| Compressed Length | 0.42 in |
| Spring Rate | 23 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.33 in |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| Mfr. Model # | C04200450880M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 7/8 In., Outside Dia. 27/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.045 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.318 In., Deflection @ Load 0.46 In., Spring Rate 23 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10