Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 15/16 in Lng, 10 PK
In Stock
$33.45
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MV51
$33.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 93.2 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.24 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 0.68 in |
| Free Length | 15/16 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Wire Diameter | 0.06 in |
| Mfr. Model # | C03600590940M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 15/16 In., Outside Dia. 23/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.059 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.581 In., Deflection @ Load 0.26 In., Spring Rate 93 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10