Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/4 in Lng, 10 PK
In Stock
$28.40
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MU68
$28.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.26 in |
| Compressed Length | 0.81 in |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Free Length | 1-1/4 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 37.3 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C03600511250M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 1-1/4 In., Outside Dia. 23/64 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.051 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.603 In., Deflection @ Load 0.44 In., Spring Rate 37 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10