Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5/8 in Lng, 15 PK
In Stock
$43.80
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MN42
$43.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.2 in |
| Spring Rate | 121.6 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| Compressed Length | 0.45 in |
| Free Length | 5/8 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.3 in |
| Mfr. Model # | C03000510620M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 5/8 in, Outside Dia. 0.3 in, Wire Type Round, Wire Dia. 0.051 in, End Type Squared and Ground, Compressed Length 0.415 in, Deflection @ Load 0.17 in, Spring Rate 122 lb/in, Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10