Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/8 in Lng, 15 PK
In Stock
$44.05
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54MN13
$44.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 0.78 in |
| Spring Rate | 52.3 lb/in |
| Outside Diameter | 0.3 in |
| Inside Diameter | 0.2 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 1-1/8 in |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C03000491120M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 25/32 In., Outside Dia. 0.3 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.049 In., End Type Squared and Ground, Compressed Length 0.638 In., Deflection @ Load 0.34 In., Spring Rate 52 lb./in., Meets/Exceeds ASTM A228 and AMS 5112, Package Quantity 10