Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 15/16 in Lng, 15 PK
In Stock
$46.90
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54KW82
$46.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Inside Diameter | 0.16 in |
| Spring Rate | 34.6 lb/in |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| System of Measurement | Inch |
| Compressed Length | 0.62 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.04 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 15/16 in |
| Mfr. Model # | C02400380940M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 61/64 In., Outside Dia. 1/4 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.038 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.511 In., Deflection @ Load 0.32 In., Spring Rate 35 lb./in., Meets/Exceeds ASTM-A228, AMS 5112, Package Quantity 10