Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5/16 in Lng, 15 PK
In Stock
$38.90
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 54KT57
$38.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Inside Diameter | 0.16 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 5/16 in |
| Spring Rate | 33.9 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.03 in |
| Compressed Length | 0.19 in |
| Outside Diameter | 0.21 in |
| Mfr. Model # | C02100260310M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring, Heavy Duty, Color Dark Gray, Music Wire, Finish Plain, Overall Length 5/16 In., Outside Dia. 7/32 In., Wire Type Round, Wire Dia. 0.026 In., End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 0.360 In., Small Outside Dia. 0.125 In., Compressed Length 0.159 In., Deflection @ Load 0.12 In., Spring Rate 34 lb./in., Meets/Exceeds ASTM-A228, AMS 5112, Package Quantity 10