Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 420 mm ID, 470 mm OD, 20 mm Wd
In Stock
$3,586.00
/each
Earn 3586 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WX09
$3,586.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 420 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 470 mm |
| Overall Width | 20 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 42047020TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 420 mm, Outside Diameter 470 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal