Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 162 mm ID, 190 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$401.00
/each
Earn 401 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU64
$401.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 190 mm |
| Inside Diameter | 162 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 15 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 16219015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 162 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal