Diamond Turning Insert: VNMG Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 3/64 in Corner Radius, CA530
In Stock
$23.35
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VNMG Insert, Neutral,...
Item 53LZ99
$23.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| ISO Number | VNMG160412VF |
| Corner Radius | 3/64 in, 3 |
| ANSI Code | VNMG333VF CA530 |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Chip-Breaker Code | VF |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Code | VNMG333 |
| Insert Style | VNMG |
| Primary Material Application | Steel |
| Manufacturer Grade | CA530 |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| Inscribed Circle | 3, 3/8 in |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Mfr. Model # | VNMG333VF CA530 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code VF, Inscribed Circle 3/8 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code VNMG333VF CA530, Chip-Breaker Style Molded, On Two Sides, Clearance Angle 0 Degrees . Only shipped in quantities of 10.