Diamond Turning Insert: VNMG Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 0.0080 in Corner Radius, CA515
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VNMG Insert, Neutral,...
Item 53LZ29
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Chip-Breaker Code | GP |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| Insert Code | VNMG33.5 |
| ISO Number | VNMG160402GP |
| Insert Style | VNMG |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| ANSI Code | VNMG3305GP CA515 |
| Manufacturer Grade | CA515 |
| Inscribed Circle | 3, 3/8 in |
| Corner Radius | .5, 0.0080 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Cutting Direction | Neutral |
| Primary Material Application | Steel |
| Mfr. Model # | VNMG3305GP CA515 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code GP, Inscribed Circle 3/8 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code VNMG3305GP CA515, Chip-Breaker Style Molded, On Two Sides, Clearance Angle 0 Degrees . Only shipped in quantities of 10.