Diamond Turning Insert: VCMT Insert, Neutral, 3/32 in Thick, 0.0080 in Corner Radius, CA510
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VCMT Insert, Neutral,...
Item 53LY93
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| ISO Number | VCMT151505PP CA510 |
| Manufacturer Grade | CA510 |
| Corner Radius | .5, 0.0080 in |
| Chip-Breaker Code | PP |
| Insert Code | VCMT1.5.5 |
| Primary Material Application | Steel |
| Clearance Angle | 7 Degrees |
| Insert Style | VCMT |
| Inscribed Circle | 3/16 in |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Thickness | 1.5, 3/32 in |
| Cutting Direction | Neutral |
| ANSI Code | VCMT151505PP-CA510 |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| Mfr. Model # | VCMT151505PP CA510 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code PP, Inscribed Circle 3/16 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code VCMT151505PP-CA510, Chip-Breaker Style Molded, On One Side, Clearance Angle 7 Degrees . Only shipped in quantities of 10.