Diamond Turning Insert: VBMT Insert, Neutral, 1/8 in Thick, 0.0080 in Corner Radius, CA525
In Stock
$27.60
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VBMT Insert, Neutral,...
Item 53LY07
$27.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Manufacturer Grade | CA525 |
| Thickness | 1/8 in, 2 |
| Insert Style | VBMT |
| Cutting Direction | Neutral |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Inscribed Circle | 2, 1/4 in |
| Clearance Angle | 5 Degrees |
| Insert Code | VBMT22.5 |
| ANSI Code | VBMT2205PP CA525 |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| Primary Material Application | Steel |
| Corner Radius | .5, 0.0080 in |
| ISO Number | VBMT110302PP |
| Chip-Breaker Code | PP |
| Mfr. Model # | VBMT2205PP CA525 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code PP, Inscribed Circle 1/4 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code VBMT2205PP CA525, Chip-Breaker Style Molded, On One Side, Clearance Angle 5 Degrees . Only shipped in quantities of 10.