Diamond Turning Insert: DNMM Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 1/32 in Corner Radius, CA525
In Stock
$23.85
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: DNMM Insert, Neutral,...
Item 53LN70
$23.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| ANSI Code | DNMM432PX CA525 |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| Insert Code | DNMM432 |
| Primary Material Application | Steel |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Corner Radius | 2, 1/32 in |
| ISO Number | DNMM150408PX |
| Inscribed Circle | 4, 1/2 in |
| Manufacturer Grade | CA525 |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Insert Style | DNMM |
| Chip-Breaker Code | PX |
| Mfr. Model # | DNMM432PX CA525 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code PX, Inscribed Circle 1/2 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code DNMM432PX CA525, Chip-Breaker Style Molded, On One Side, Clearance Angle 0 Degrees . Only shipped in quantities of 10.