Diamond Turning Insert: DCMT Insert, Neutral, 5/32 in Thick, 1/32 in Corner Radius, CA525
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: DCMT Insert, Neutral,...
Item 53LJ57
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Cutting Direction | Neutral |
| Clearance Angle | 7 Degrees |
| Primary Material Application | Steel |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Thickness | 2.5, 5/32 in |
| Corner Radius | 2, 1/32 in |
| ISO Number | DCMT11T308GK |
| ANSI Code | DCMT3252GK CA525 |
| Insert Code | DCMT32.52 |
| Chip-Breaker Code | GK |
| Inscribed Circle | 3, 3/8 in |
| Insert Style | DCMT |
| Manufacturer Grade | CA525 |
| Finish - Machining | TiCN+Al2O3+TiN |
| Mfr. Model # | DCMT3252GK CA525 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code GK, Inscribed Circle 3/8 in, TiCN+Al2O3+TiN, ANSI Code DCMT3252GK CA525, Chip-Breaker Style Molded, On One Side, Clearance Angle 7 Degrees . Only shipped in quantities of 10.