Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 20 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Silver
In Stock
$131.70
/each
Earn 131 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, 3/8"-16 Thread, 20 mm...
Item 53HZ97
$131.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Features | Protective Cap |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Inch |
| Thread Length | 20 mm |
| Overall Height | 78.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Silver |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Mfr. Model # | K0124.93A4X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud