Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Silver
In Stock
$135.75
/each
Earn 135 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 50 mm Thre...
Item 53HZ89
$135.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M10 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 80 mm |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 108.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 50 mm |
| Color | Silver |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Mfr. Model # | K0124.9310X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud