Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Silver
In Stock
$135.75
/each
Earn 135 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 40 mm Threa...
Item 53HZ82
$135.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Thread Length | 40 mm |
| Measurement System | Metric |
| Features | Protective Cap |
| Color | Silver |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 80 mm |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Thread Size | M8 |
| Mfr. Model # | K0124.9308X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud