Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Silver
In Stock
$131.80
/each
Earn 131 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Threa...
Item 53HZ80
$131.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 83.5 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Color | Silver |
| Thread Size | M8 |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Features | Protective Cap |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0124.9308X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud