Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Silver
In Stock
$131.80
/each
Earn 131 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 20 mm Threa...
Item 53HZ79
$131.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Features | Protective Cap |
| Color | Silver |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 41.5 mm |
| Overall Height | 78.5 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.9308X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud