Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$113.25
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M10 Thread, 40 mm Thre...
Item 53HZ56
$113.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M10 |
| Thread Length | 40 mm |
| Color | Silver |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Features | Protective Cap |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.9210X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud