Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$106.65
/each
Earn 106 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 25 mm Threa...
Item 53HZ48
$106.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Features | Protective Cap |
| Handle Length | 65 mm |
| Color | Silver |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 32 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 70.5 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0124.9208X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud