Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 15 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$106.65
/each
Earn 106 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M8 Thread, 15 mm Threa...
Item 53HZ46
$106.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M8 |
| Features | Protective Cap |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Length | 15 mm |
| Overall Height | 60.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Silver |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0124.9208X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud