Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$113.25
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 50 mm Threa...
Item 53HZ44
$113.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 50 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M6 |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Color | Silver |
| Features | Protective Cap |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 32 mm |
| Mfr. Model # | K0124.9206X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud