Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$117.70
/each
Earn 117 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 40 mm Threa...
Item 53HZ43
$117.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 40 mm |
| Color | Silver |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Features | Protective Cap |
| Hub Height | 32 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M6 |
| Mfr. Model # | K0124.9206X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud